2017 Boston Basic Skills Competition Results





2017 Boston Basic Skills Competition


01 – Basic 2 Elements, Group A


Final Standings


PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Devon Brzezinski, SC of Boston1113/1 
 Heidi Lu, SC of Boston    Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 08:51AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 02 – Basic 2 Elements, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

02 – Basic 2 Elements, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sophia Evlogiadis, SC of Boston 2 1 1 2/1
2. Leonora Krueger, SC of Boston Academy 1 2 3 2/2
3. Kaya Gasbarro-Harvey, New England SC 3 3 2 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Christine Magill
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 08:38AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 03 – Basic 2 Elements, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

03 – Basic 2 Elements, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Alexia Tjan, SC of Boston 1 1 2 2/1
2. Stella Tjan, SC of Boston 2 2 1 3/2
3. Lila Sherman, SC of Boston Academy 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:22AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 04 – Basic 3 Elements, GroupA

2017 Boston Basic Skills Competition

04 – Basic 3 Elements, GroupA

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Maria Wang, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Katie Ellis, SC of So. New England 2 2 2 3/2
3. Naomi Chou, SC of Boston Academy 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kim Wheeland
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kim Wheeland
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Sergey Minaev
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 08:40AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 05 – Basic 3 Elementa, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

05 – Basic 3 Elementa, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Yui Ochi, SC of Boston 2 2 1 3/2
2. Hailey MacDougall, SC of Boston Academy 1 3 2 2/2
3. Laila Branca, Martha’s Vineyard FSC 4 1 3 2/3
4. Jack Krupat, SC of Boston 3 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 08:54AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 07 – Basic 4 Elements, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

07 – Basic 4 Elements, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Anthaea-Grace Dennis, Silver Streaks SC 1 1 1 3/1
2. Katie Lee, SC of Boston 2 2 2 3/2
3. William Pechyoni, SC of Boston 4 3 3 2/3
4. John Witkowski, SC of Boston 3 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 08:44AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 08 – Basic 4 Elements, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

08 – Basic 4 Elements, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ashlynne MacDonald, New England SC 1 1 1 3/1
2. Avalon Jellinek, SC of Boston Academy 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kim Wheeland
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kim Wheeland
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Sergey Minaev
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 08:46AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 09 – Basic 4 Elements, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

09 – Basic 4 Elements, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Anina Garvin, Martha’s Vineyard FSC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 08:48AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 10 – Basic 5 Elements, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

10 – Basic 5 Elements, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Rachel Zhou, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Alison McPherson, SC of Boston Academy 2 1 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Suna Murray
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:02AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 100 – No Test Free Skate, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

100 – No Test Free Skate, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Paul Harden, Charter Oak FSC 2 1 1 2/1
2. Katie Frazier, Lower Cape FSA 1 2 2 3/2
3. Amany Ferrimy, New England Skating S… 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kristin Tudisco
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 05:33PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 101 – Pre-Preliminary Free Skate, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

101 – Pre-Preliminary Free Skate, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. David Zhao, SC of Boston 1 1 2 2/1
2. John-Michael Harden, Charter Oak FSC 2 2 1 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maggie Ruderman
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 05:47PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 102 – Pre-Preliminary Free Skate, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

102 – Pre-Preliminary Free Skate, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sarah Aylett, SC of Natick 1 2 3 2/2 TO 6
2. Carolyn Chen, Wilmington FSC (MA) 4 1 2 2/2 TO 7
3. Madison Fields, Lower Cape FSA 3 3 1 3/3
4. Nina Kaploun, SC of Natick 2 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kristin Tudisco
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 05:49PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 103 – Pre-Preliminary Free Skate, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

103 – Pre-Preliminary Free Skate, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Rachael Lim, Winchester FSC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maggie Ruderman
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 05:57PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 104 — Preliminary Free Skate

2017 Boston Basic Skills Competition

104 — Preliminary Free Skate

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Magnolia Newman, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Stefania Blackwell, SC of Boston 2 2 2 3/2
Allie Peterson, SC of Boston Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kristin Tudisco
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 05:59PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 105 – Snowplow Sam Synchro Skills

2017 Boston Basic Skills Competition

105 – Snowplow Sam Synchro Skills

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. The Lollipops, New England SC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maggie Ruderman
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 06:06PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 105A – Beginner 1 Synchro Skills

2017 Boston Basic Skills Competition

105A – Beginner 1 Synchro Skills

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Team Excel Foxboro, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Synchro Stars, Gate City FSC 2 2 2 3/2
3. Team Excel Boston, SC of Boston 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kristin Tudisco
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 06:09PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 106 – Beginner 2 Synchro Skills

2017 Boston Basic Skills Competition

106 – Beginner 2 Synchro Skills

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Mini Shooting Stars, Hayden Rec. Ctr. FSC 1 1 1 3/1
2. Synchro Stars, Gate City FSC 2 3 2 2/2
3. Team Excel, SC of Boston 3 4 3 2/3
4. Icing on the Cape, The Bourne SC 4 2 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maggie Ruderman
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 06:25PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 107 – Beginner 3 Synchro Skills

2017 Boston Basic Skills Competition

107 – Beginner 3 Synchro Skills

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Team Excel, SC of Boston 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kristin Tudisco
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 06:28PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 11 – Basic 5 Elements, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

11 – Basic 5 Elements, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Danielle Mayer, Pilgrim SC 1 2 1 2/1
2. Zoe Anderson, Warwick Figure Skaters 2 1 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:05AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 12 – Basic 5 Elements, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

12 – Basic 5 Elements, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Virginia Donnelly, SC of Boston 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kim Wheeland
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kim Wheeland
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Sergey Minaev
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:06AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 13 – Basic 6 Elements, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

13 – Basic 6 Elements, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Hannah Lee, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Lilly Diamantopoulos, Pilgrim SC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:08AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 14 – Basic 6 Elements, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

14 – Basic 6 Elements, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Caroleena Forcione, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Rhiannon Esposito, SC of Boston 2 2 4 2/2
3. Lily Stover, Union Arena SC 3 3 3 3/3
4. Destiny Mayer, Pilgrim SC 4 4 2 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Suna Murray
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:13AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 15 – Basic 6 Elements, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

15 – Basic 6 Elements, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Shealyn Smyth, Martha’s Vineyard FSC 1 1 1 3/1
2. Isabella Webster, Martha’s Vineyard FSC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:16AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 16 – Pre-Free Skate Compulsory Moves, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

16 – Pre-Free Skate Compulsory Moves, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Lucia Chin, SC of Boston 1 1 2 2/1
2. Clooe Huang, Winchester FSC 2 2 1 3/2
3. Michelle Klepp, Union Arena SC 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:20AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 17 – Pre-Free Skate Compulsory Moves, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

17 – Pre-Free Skate Compulsory Moves, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Madeline MacDougall, SC of Boston Academy 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:24AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 18 – Free Skate 1 Compulsory Moves, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

18 – Free Skate 1 Compulsory Moves, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. McKenzie McIntyre, SC of Boston 1 1 1 3/1
Chloe Hong, Winchester FSC Withdrawn
Katherine Steinmetz, Silver Streaks SC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:27AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 19 – Free Skate 1 Compulsory Moves, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

19 – Free Skate 1 Compulsory Moves, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Lindsey Moynihan, New England SC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:28AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 20 – Free Skate 1 Compulsory Moves, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

20 – Free Skate 1 Compulsory Moves, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sarah Fowles, New England SC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:29AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 21 – Free Skate 4 Compulsory Moves

2017 Boston Basic Skills Competition

21 – Free Skate 4 Compulsory Moves

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Isabelle Larabee, SC of Boston Academy 1 1 1 3/1
Meredith Lamphier, Warwick Figure Skaters Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:31AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 22 – Beginner Compulsory Moves, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

22 – Beginner Compulsory Moves, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ella Hahn, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Sophia Byrne, New England SC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:32AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 23 – Beginner Compulsory Moves, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

23 – Beginner Compulsory Moves, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ieva Macinnes, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Annabel Jones, SC of Boston 2 2 2 3/2
3. Lauren Folker, SC of Boston 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:34AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 24 – High Beginner Compulsory Moves, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

24 – High Beginner Compulsory Moves, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Keelei Adams, Magic Blades FSC 1 1 1 3/1
2. Allison Cutler, SC of Boston 2 3 2 2/2
3. Claire Choe, SC of Boston Academy 3 2 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:35AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 25 – High Beginner Compulsory Moves, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

25 – High Beginner Compulsory Moves, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Jordyn McElroy, Magic Blades FSC 1 1 1 3/1
2. Chloe Jenness, Magic Blades FSC 2 2 2 3/2
3. Maitlynne Alamar, Intn’l Skating Ctr of CT 3 3 3 3/3
4. Kate Cutler, SC of Boston 4 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:37AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 26 – Pre-Preliminary Compulsory Moves, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

26 – Pre-Preliminary Compulsory Moves, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Serina Ohyama, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Electra Heath, Magic Blades FSC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:39AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 27 – Pre-Preliminary Compulsory Moves, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

27 – Pre-Preliminary Compulsory Moves, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Fenghua Lin, SC of Boston 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:41AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 28 – Pre-Preliminary Compulsory Moves, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

28 – Pre-Preliminary Compulsory Moves, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Blythe Dudley, SC of Boston 1 1 2 2/1
2. Elodie Weinzierl, SC of Boston 2 2 1 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:44AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 29 – Preliminary Compulsory Moves

2017 Boston Basic Skills Competition

29 – Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. GeYao Zhang, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Charlotte Jones, SC of Boston 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:45AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 30 – Pre-Free Skate – Free Skate 6 Showcase

2017 Boston Basic Skills Competition

30 – Pre-Free Skate – Free Skate 6 Showcase

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Vanessa Finder, SC of Natick 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:46AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 31 – Basic 1-6 Showcase

2017 Boston Basic Skills Competition

31 – Basic 1-6 Showcase

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Anthaea-Grace Dennis, Silver Streaks SC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Katie O’Connell
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Katie O’Connell
Judge 2 Sarah Macdonald
Judge 3 Christine Magill
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 09:48AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 32 – Basic 2 Program

2017 Boston Basic Skills Competition

32 – Basic 2 Program

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Torin Fambrough, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Sophia Evlogiadis, SC of Boston 2 2 2 3/2
3. Kaya Gasbarro-Harvey, New England SC 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:04AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 33 – Basic 3 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

33 – Basic 3 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Maria Wang, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Katie Ellis, SC of So. New England 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Kimberly Wheeland
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:10AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 34 – Basic 3 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

34 – Basic 3 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Hailey MacDougall, SC of Boston Academy 2 1 1 2/1
2. Ashlynne MacDonald, New England SC 1 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:02AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 35 – Basic 3 Program, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

35 – Basic 3 Program, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Grace Kim, Pawtucket & Prov. FSC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Kimberly Wheeland
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:20AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 36 – Basic 3 Program, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

36 – Basic 3 Program, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Rebecca Reynders, SC of Boston 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:14AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 37 – Basic 4 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

37 – Basic 4 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Anthaea-Grace Dennis, Silver Streaks SC 1 1 1 3/1
Delia Smith, Norfolk Arena Skating… Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Kimberly Wheeland
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:21AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 38 – Basic 4 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

38 – Basic 4 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Dennis Klimashov, Hayden Rec. Centre FSC 1 1 1 3/1
2. Lakotah Bassett, Lower Cape FSA 2 2 2 3/2
3. Michelle Zheng, SC of Boston 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:25AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 39 – Basic 4 Program, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

39 – Basic 4 Program, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Riley Smith, Lower Cape FSA 1 1 1 3/1
2. Maggie Kumins, SC of Boston 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Kimberly Wheeland
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:31AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 40 – Basic 5 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

40 – Basic 5 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Danielle Mayer, Pilgrim SC 2 1 1 2/1
2. Zoe Anderson, Warwick Figure Skaters 3 2 2 2/2
3. Isla Hamory, Babson Skating School 1 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:34AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 41 – Basic 5 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

41 – Basic 5 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Shakthi Sorensen, SC of Boston 1 1 2 2/1
2. Mia DePippo, SC of Boston 2 2 1 3/2
3. Peyton Harrington, SC of Boston 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Kimberly Wheeland
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:47AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 42 – Basic 5 Program, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

42 – Basic 5 Program, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Virginia Donnelly, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Lyla Hannon, SC of Boston Academy 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:49AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 43 – Basic 6 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

43 – Basic 6 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Lilly Diamantopoulos, Pilgrim SC 1 1 1 3/1
2. Yvonne Gillen, SC of Boston 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Sarah Warden
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:50AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 44 – Basic 6 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

44 – Basic 6 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Claire Long, SC of Boston Academy 1 1 1 3/1
2. Isabella Giovani, SC of Boston Academy 3 2 2 2/2
3. Berk Akay, SC of Boston Academy 2 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 10:53AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 45 – Basic 6 Program, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

45 – Basic 6 Program, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Lexie Fieberg, Colonial FSC 1 1 1 3/1
2. Katie Taylor, Lower Cape FSA 2 2 2 3/2
3. Mia Carson, Lower Cape FSA 3 3 3 3/3
4. Maisy Gilbert, Phillips Academy SC 4 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Christine Magill
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 11:03AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 46 – Basic 6 Program, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

46 – Basic 6 Program, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Amari Rizzardini, Lower Cape FSA 1 1 2 2/1
2. Destiny Mayer, Pilgrim SC 2 2 1 3/2
3. Anna Kleinberg, SC of Boston 3 3 4 2/3
4. Lily Stover, Union Arena SC 4 4 3 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 11:08AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 47 – Basic 6 Program, Group E

2017 Boston Basic Skills Competition

47 – Basic 6 Program, Group E

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Rhiannon Esposito, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Charlotte Dowden, Learn to Figure Skate… 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Maggie Ruderman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Maggie Ruderman
Judge 2 Christine Magill
Judge 3 Christie Allan-Piper
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 11:23AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 48 – Basic 6 Program, Group F

2017 Boston Basic Skills Competition

48 – Basic 6 Program, Group F

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ziyad Tahir, SC of Boston 1 2 1 2/1
2. Eliza Cronin, Lower Cape FSA 2 1 2 3/2
Tiger Bland, SC of Boston Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michael Phaneuf
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Michael Phaneuf
Judge 2 Amanda Kirshkain
Judge 3 Nicole Keeley
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 11:25AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 49 – Pre-Free Skate Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

49 – Pre-Free Skate Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Lucia Chin, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Weian Xue, SC of Boston Academy 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 11:38AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 50 – Pre-Free Skate Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

50 – Pre-Free Skate Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sage Harrison, Lower Cape FSA 1 4 1 2/1
2. Rylee Xavier, SC of Boston 3 1 2 2/2 TOM 3
3. Harin Jo, SC of Boston 2 2 4 2/2 TOM 4
4. Porshai Sinks, Warwick Figure Skaters 4 3 3 2/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 11:47AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 51 – Pre-Free Skate Program, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

51 – Pre-Free Skate Program, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Jade Parent, Colonial FSC 1 1 3 2/1
2. Arisrea Graziosi, Babson Skating School 2 2 2 3/2
3. Alizeh Tahir, SC of Boston 3 3 1 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 11:59AM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 52 – Pre-Free Skate Program, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

52 – Pre-Free Skate Program, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Alexis Higgins, SC of Boston 1 1 2 2/1
2. Sloane Brzezinski, SC of Boston 2 2 1 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:17PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 53 – Pre-Free Skate Program, Group E

2017 Boston Basic Skills Competition

53 – Pre-Free Skate Program, Group E

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Allie Higgins, Lower Cape FSA 2 1 1 2/1
2. Inbar Rabinovsky, SC of Boston Academy 1 2 3 2/2
3. Jacqueline Mullen, Norfolk Arena Skating… 3 3 2 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:22PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 54 – Pre-Free Skate Program, Group F

2017 Boston Basic Skills Competition

54 – Pre-Free Skate Program, Group F

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Madeline MacDougall, SC of Boston Academy 2 1 1 2/1
2. Samantha Bohannon, Lower Cape FSA 1 2 3 2/2
3. Olivia MacPherson, Martha’s Vineyard FSC 3 3 2 3/3
4. Ellie Qian-Tsuchida, SC of Boston 4 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:26PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 55 – Pre-Free Skate Program, Group G

2017 Boston Basic Skills Competition

55 – Pre-Free Skate Program, Group G

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Giana Simankov, Babson Skating School 1 1 1 3/1
2. Melissa Zago, New England SC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:30PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 56 – Free Skate 1 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

56 – Free Skate 1 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Francesca Givans, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Kelsey Simms, Pilgrim SC 3 2 2 2/2
3. McKenzie McIntyre, SC of Boston 2 3 3 3/3
4. Katherine Steinmetz, Silver Streaks SC 4 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:39PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 57 – Free Skate 1 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

57 – Free Skate 1 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. David D. Spada, SC of Natick 1 1 1 3/1
Daniel Bondar, Colonial FSC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:40PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 58 – Free Skate 1 Program, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

58 – Free Skate 1 Program, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Mikenzie Eldredge, Lower Cape FSA 1 1 1 3/1
2. Lindsey Moynihan, New England SC 3 2 2 2/2
3. Katelyn Lawson, Lower Cape FSA 2 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:56PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 59 – Free Skate 1 Program, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

59 – Free Skate 1 Program, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Hadley Reardon, Indiv. Member of USFS 1 1 3 2/1
2. Caroline Ho, Babson Skating School 2 2 2 3/2
3. Hannah Oh, SC of Natick 3 3 1 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 12:59PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 60 – Free Skate 1 Program, Group E

2017 Boston Basic Skills Competition

60 – Free Skate 1 Program, Group E

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Molly Krupat, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Barrie Abraham, Babson Skating School 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:01PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 61 – Free Skate 1 Program, Group F

2017 Boston Basic Skills Competition

61 – Free Skate 1 Program, Group F

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Francesca Berksza, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Clara Frothingham, SC of Boston 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:03PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 62 – Free Skate 1 Program, Group G

2017 Boston Basic Skills Competition

62 – Free Skate 1 Program, Group G

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Dorothy Walsh, Lower Cape FSA 1 2 1 2/1
2. Clare Thompson, SC of Boston Academy 2 3 2 2/2
3. Lyla Brooks, Babson Skating School 3 1 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:16PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 63 – Free Skate 1 Program, Group H

2017 Boston Basic Skills Competition

63 – Free Skate 1 Program, Group H

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sarah Fowles, New England SC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:30PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 64 – Free Skate 2 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

64 – Free Skate 2 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Mina Chung, SC of Natick 1 1 1 3/1
2. Caitlyn Simms, Pilgrim SC 2 2 2 3/2
3. Talia Peltz, SC of Boston 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:21PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 65 – Free Skate 2 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

65 – Free Skate 2 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Vanessa Finder, SC of Natick 1 1 4 2/1
2. Victoria Letendre, Lower Cape FSA 2 2 2 3/2
3. Leah Hussey, Lower Cape FSA 4 3 1 2/3 TOM 4
4. Chloe Lynch, SC of Boston 3 4 3 2/3 TOM 6

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:32PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 66 – Free Skate 2 Program, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

66 – Free Skate 2 Program, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Hailey Philbrick, Lower Cape FSA 1 2 1 2/1
2. Lily Paltrowitz, Babson Skating School 2 1 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:37PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 67 – Free Skate 3 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

67 – Free Skate 3 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Morgan Philbrick, Lower Cape FSA 1 1 2 2/1
2. Summer Phelan, SC of Boston 2 2 1 3/2
3. Alexandra Hawk, Lower Cape FSA 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:45PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 68 – Free Skate 3 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

68 – Free Skate 3 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Henry Spero, Colonial FSC 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:47PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 69 – Free Skate 4 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

69 – Free Skate 4 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ava Zdenek, Pilgrim SC 1 1 1 3/1
2. Elena Klimashova, Hayden Rec. Centre FSC 2 2 2 3/2
3. Isabelle Larabee, SC of Boston Academy 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 01:57PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 70 – Free Skate 4 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

70 – Free Skate 4 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Stacey Liu, SC of Natick 1 1 2 2/1
2. Naomi Spodek, SC of Boston Academy 2 2 1 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:01PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 71 – Free Skate 5 Program, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

71 – Free Skate 5 Program, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Maryn Cyr, SC of Boston 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:02PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 72 – Free Skate 5 Program, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

72 – Free Skate 5 Program, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Shirley Lin, Colonial FSC 1 1 1 3/1
2. Caroline Palmer, Indiv. USFS Member 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:08PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 73 – Free Skate 6 Program

2017 Boston Basic Skills Competition

73 – Free Skate 6 Program

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Olivia Donahue, Wilmington FSC (MA) 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:10PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 74 – Beginner Free Skate, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

74 – Beginner Free Skate, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Michelle Klepp, Union Arena SC 1 1 1 3/1
2. Ella Hahn, SC of Boston 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:17PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 75 – Beginner Free Skate, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

75 – Beginner Free Skate, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Gabriella Rodriguez, New England Skating S… 1 1 3 2/1
2. Annabel Jones, SC of Boston 2 2 1 3/2
3. Lauren Folker, SC of Boston 3 3 2 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:26PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 76 – Beginner Free Skate, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

76 – Beginner Free Skate, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Grace Asbedian, Yarmouth Ice Club 1 1 1 3/1

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kathy MacNichol
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:24PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 77 – High Beginner Free Skate, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

77 – High Beginner Free Skate, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Catherine Witkowski, SC of Boston 1 1 2 2/1
2. Alexander Chen, Wilmington FSC (MA) 2 2 1 3/2
3. Sophia Byrne, New England SC 3 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Sydney Reynders
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:35PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 78 – High Beginner Free Skate, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

78 – High Beginner Free Skate, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Grace Murphy, SC of Boston 2 1 1 2/1
2. Autumn Tobin-Foley, Yarmouth Ice Club 1 3 2 2/2
3. Jonathan Annis, Yarmouth Ice Club 3 2 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Bryna Oi
Judge 3 Maya Peltz
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:05PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 79 – High Beginner Free Skate, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

79 – High Beginner Free Skate, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Keelei Adams, Magic Blades FSC 1 1 1 3/1
2. Catherine Doucette, SC of Boston 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sally Hull Jones
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Sally Hull Jones
Judge 2 Kathy MacNichol
Judge 3 Colleen Maloney Hesser
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:47PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 80 – High Beginner Free Skate, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

80 – High Beginner Free Skate, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Shannon Doyle, New England SC 1 1 1 3/1
2. Elijah Chou, SC of Boston Academy 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maya Peltz
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 02:54PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 81 – High Beginner Free Skate, Group E

2017 Boston Basic Skills Competition

81 – High Beginner Free Skate, Group E

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Annika Swalley, New England SC 1 2 1 2/1
2. Melissa Sheehan, SC of Natick 2 1 2 3/2
3. Claire Choe, SC of Boston Academy 4 3 3 2/3
4. Allison Cutler, SC of Boston 3 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sally Hull Jones
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Sally Hull Jones
Judge 2 Kathy MacNichol
Judge 3 Colleen Maloney Hesser
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:06PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 82 – High Beginner Free Skate, Group F

2017 Boston Basic Skills Competition

82 – High Beginner Free Skate, Group F

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Chloe Jenness, Magic Blades FSC 1 3 2 2/2 *** TIE ***
1. Charlotte Kelleher, New England SC 2 1 3 2/2 *** TIE ***
1. Jordyn McElroy, Magic Blades FSC 3 2 1 2/2 *** TIE ***
4. Kate Cutler, SC of Boston 4 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maya Peltz
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:13PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 83 – High Beginner Free Skate, Group G

2017 Boston Basic Skills Competition

83 – High Beginner Free Skate, Group G

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Jordyn Duncan, SC of Boston Academy 1 1 1 3/1
2. Alexandra Bland, SC of Boston 3 2 2 2/2
3. Maitlynne Alamar, Int’l Skating Ctr of CT 2 3 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sally Hull Jones
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Sally Hull Jones
Judge 2 Kathy MacNichol
Judge 3 Colleen Maloney Hesser
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:27PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 84 – Pre-Preliminary Test Track, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

84 – Pre-Preliminary Test Track, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Brendan Man, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Sean Chien, SC of Boston 2 3 2 2/2
3. Elodie Weinzierl, SC of Boston 3 2 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maya Peltz
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:29PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 85 – Pre-Preliminary Test Track, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

85 – Pre-Preliminary Test Track, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Michelle Vinnik, SC of Boston 1 3 1 2/1
2. Blythe Dudley, SC of Boston 2 2 2 3/2
3. Alexa Zhou, SC of Boston 3 4 3 2/3
4. Annie Huang, SC of Boston 4 1 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sally Hull Jones
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Sally Hull Jones
Judge 2 Kathy MacNichol
Judge 3 Colleen Maloney Hesser
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:36PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 86 – Pre-Preliminary Test Track, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

86 – Pre-Preliminary Test Track, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Serina Ohyama, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Michelle Lin, SC of Boston Academy 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Maya Peltz
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:40PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 87 – Pre-Preliminary Test Track, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

87 – Pre-Preliminary Test Track, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Electra Heath, Magic Blades FSC 1 2 1 2/1
2. Rachel Wu, SC of Boston 2 1 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sally Hull Jones
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Sally Hull Jones
Judge 2 Kathy MacNichol
Judge 3 Colleen Maloney Hesser
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:48PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 88 – Pre-Preliminary Test Track, Group E

2017 Boston Basic Skills Competition

88 – Pre-Preliminary Test Track, Group E

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Allison Pacheco, Northstar FSC 1 1 1 3/1
2. Nina Macri, SC of Boston 2 3 2 2/2
3. Elena Baskakova, SC of Boston 3 2 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 03:57PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 89 – Pre-Preliminary Test Track, Group F

2017 Boston Basic Skills Competition

89 – Pre-Preliminary Test Track, Group F

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Cindy Chen, Wilmington FSC (MA) 1 2 2 3/2
2. Gabrielle Kim, SC of Boston 2 3 1 2/2
3. Kexin Wang, SC of Boston Academy 3 1 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Colleen Maloney Hesser
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:03PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 90 – Pre-Preliminary Test Track, Group G

2017 Boston Basic Skills Competition

90 – Pre-Preliminary Test Track, Group G

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Maya Jaugust, SC of Boston Academy 1 2 1 2/1
2. Olivia Morrissey, North Star FSC 2 1 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Sarah Warden
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:06PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 91 – Pre-Preliminary Test Track, Group H

2017 Boston Basic Skills Competition

91 – Pre-Preliminary Test Track, Group H

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Julia Mistretta, New England SC 1 1 2 2/1
2. Erin Yenawine, North Star FSC 2 3 1 2/2
3. Lauren Grachuk, SC of Boston 3 2 3 3/3
4. Peter Shclover, SC of Boston 4 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Colleen Maloney Hesser
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:27PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 92 – Pre-Preliminary Test Track, Group I

2017 Boston Basic Skills Competition

92 – Pre-Preliminary Test Track, Group I

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Fenghua Lin, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Madison Lipson, Commonwealth FSC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Sarah Warden
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:29PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 93 – Preliminary Test Track, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

93 – Preliminary Test Track, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Riley Sciulli, Pilgrim SC 1 2 1 2/1
2. Ja Yi Kirwan, SC of Boston 2 3 2 2/2
3. Amanda He, SC of Boston 3 1 3 3/3

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Colleen Maloney Hesser
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:31PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 94 – Preliminary Test Track, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

94 – Preliminary Test Track, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Theodore Butty, SC of Boston 1 1 1 3/1
2. Keya Doshi, Hayden Rec. Ctr FSC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Sarah Warden
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:40PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 95 – Preliminary Test Track, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

95 – Preliminary Test Track, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Megan Abbott, North Star FSC 3 1 1 2/1
2. Alise Schneider, SC of Boston 1 2 4 2/2
3. Charlotte Jones, SC of Boston 2 4 3 2/3 *** TIE ***
3. Alexa Newsom, ISC of Exeter 4 3 2 2/3 *** TIE ***

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Colleen Maloney Hesser
Judge 3 Theresa Lee
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:50PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 96 – Preliminary Test Track, Group D

2017 Boston Basic Skills Competition

96 – Preliminary Test Track, Group D

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Adrianna Burrell, Lower Cape FSA 1 1 1 3/1
2. Victoria Bland, SC of Boston 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kristin Tudisco
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Kristin Tudisco
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Sarah Warden
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 04:52PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 97 – No Test Free Skate, Group A

2017 Boston Basic Skills Competition

97 – No Test Free Skate, Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sasha Streeter, New England SC 1 1 1 3/1
2. Haley Clark, Colonial FSC 2 2 2 3/2

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Theresa Lee
Judge 3 Bryna Oi
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 05:08PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 98 – No Test Free Skate, Group B

2017 Boston Basic Skills Competition

98 – No Test Free Skate, Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Olivia Sowersby, Pilgrim SC 1 1 1 3/1
2. Alaina Dunn, SC of Boston 2 2 2 3/2
3. Sophia-Ray Richer, SC of Boston 3 3 3 3/3
4. Emily DeLisle, Hayden Rec. Ctr. FSC 4 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Christine Magill
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Christine Magill
Judge 2 Caitlin Perkins
Judge 3 Kristin Tudisco
Substitute

Last Updated: Sat, Feb 04, 2017, 05:13PM (Competition local time)

2017 Boston Basic Skills Competition: 99 – No Test Free Skate, Group C

2017 Boston Basic Skills Competition

99 – No Test Free Skate, Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sophia Curran, Yarmouth Ice Club 2 1 2 3/2
2. Isabelle Powers, Pilgrim SC 3 2 1 2/2
3. Lola Richardson, New England SC 4 3 3 2/3
4. Cristian McKnight-Ide, SC of Boston 1 4 4 3/4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lyn Elfman
Assistant Referee
Accountant Elizabeth Murray
Judge 1 Lyn Elfman
Judge 2 Theresa Lee
Judge 3 Bryna Oi
Substitute